Na trhu je dostatečná nabídka solární elektřiny

Rozvoj fotovoltaických elektráren v posledních třech letech, vyvolaný energetickou krizí, způsobil, že v době slunečného počasí může být elektřina téměř zadarmo. Někteří zákaznici dokonce za její „likvidaci“ dostávají zaplaceno. Nástup komunitní energetiky a možnost využití (zápočtu) elektřiny v odběrných místech, která sama výrobnou nedisponují, sice představují dílčí úlevu pro majitele fotovoltaik, ale přináší také řadu překážek. Zůstává proto otázkou, zda a kdy se tato investice skutečně vyplatí.

Distributoři na odstranění krycích masek stále trvají

Na podzim 2024 oznámili provozovatelé distribučních soustav ČEZ Distribuce, a.s., a EG.D, a.s., uvolnění připojovacích podmínek pro instalaci průběhových elektroměrů nezbytných pro zákazníky, kteří chtějí odebírat sdílenou elektřinu. Po prostudování nových pravidel a souvisejících norem je však patrné, že nejvíce kritizované požadavky zůstaly zachovány.

Jedním z nich je povinnost odstranit takzvanou krycí masku, tedy krycí plech s okénkem pro odečet elektroměru. Distributoři to obhajují potřebou snadného přístupu k ovládacím tlačítkům, dostupností mobilního signálu a možností provádět tzv. záchranné odečty i zaměstnanci bez kvalifikace.
V praxi to často znamená kompletní úpravu vnitřku elektroměrového rozvaděče, aby zůstalo zachováno dostatečné krytí pro osoby bez „padesátky“ (respektive podle platné legislativy zákona č. 250/2021 Sb.). Někdy je tato přestavba natolik náročná či finančně nevýhodná, že se vyplatí rovnou vyměnit celý elektroměrový rozvaděč. Navíc se u nově osazeného rozvaděče požadují vypínače instalace, i když se zde žádná výrobna nenachází.

Ačkoli k instalaci průběhového měření není potřeba předkládat revizní zprávu, při jakékoli úpravě nebo výměně elektroměrového rozvaděče vyplývá povinnost provedení výchozí revize z jiných právních předpisů. Revizní zprávu bude nutné doložit například pojišťovně nebo v případě pojistné události či vyšetřování. Pro zpracování výchozí revize musí mít revizní technik k dispozici projektovou dokumentaci v podobě technické zprávy a jednopólového schématu.

Pozor na záporné spotové ceny při sdílení

Jak už zaznělo v úvodu, v období hezkého počasí mohou ceny výkupu elektřiny klesat až k nule nebo do záporu. Navíc je k tomu nutné připočítat poplatek za prodej účtovaný obchodníkem. I když tedy cena na burze spadne například na 0,1 Kč/kWh, po odečtení poplatku můžete být nuceni platit 0,4 Kč za každou kilowatthodinu dodanou do sítě.

Pokud elektřinu sdílíte s dalšími odběrnými místy, rozhoduje o výsledné ceně mimo jiné alokační klíč a nakládání se zbytkem elektřiny, kterou se nepodaří v dané čtvrthodině spotřebovat. Jestliže tedy nikdo elektřinu nespotřebuje (například protože nikdo není doma), automaticky se bere jako dodávka do sítě určená k prodeji. A pokud máte sjednán prodej za spotové ceny, může se stát, že budete za takovou dodávku ještě platit. Řešením je vhodně řídit dodávku podle toho, kolik elektřiny aktuálně spotřebovávají navázaná odběrná místa.

Zatím bez dat z elektroměrů v reálném čase

V rámci Unie komunitní energetiky jsme se snažili o legislativní změny, jež by účastníkům sdílení zajistily přístup k datům z průběhových elektroměrů v reálném čase. Ukázalo se však, že stávající infrastruktura distributorů takovou možnost nenabízí. Současné elektroměry nejsou schopné odesílat data o okamžité spotřebě v reálném čase a distributoři nemají ani nasmlouvanou potřebnou přenosovou kapacitu u telekomunikačních operátorů. Lze tedy předpokládat, že tento způsob přenosu dat o spotřebě nebude v dohledné době k dispozici – a s ním ani rychlá regulace dodávky elektřiny z fotovoltaických elektráren do sítě.

Vyplatí se sdílení elektřiny?

Odpověď závisí na konkrétní situaci. Pokud chcete sdílet elektřinu mezi svými odběrnými místy, přáteli či rodinou bez účasti v energetickém společenství, připravte se na investici v řádu desítek tisíc korun. Ty půjdou na rekonstrukce elektroměrových rozvaděčů a pořízení vlastních smartmeterů a řídicího softwaru, jinak hrozí, že za nealokovanou elektřinu budete paradoxně platit.
Větší projekty energetických společenství mohou díky úsporám z rozsahu, unifikovanému řídicímu softwaru a dostatečné kapacitě odborníků (elektrikáři, projektanti, revizní technici) fungovat efektivněji. Pokud navíc provozují vlastní akumulaci, riziko nevyužité elektřiny se snižuje. V takovém případě se sdílení elektřiny může vyplatit a přinést reálné úspory.