Lex OZE III zavádí částečnou ochranu před diskriminací

Komunitní energetika, která přináší nejen ekonomické úspory, ale také posílení energetické soběstačnosti, dosahuje v České republice významného milníku. Po měsících intenzivních debat a legislativních jednání prošla třetím čtením novela energetického zákona označovaná jako Lex OZE III, která zpřesňuje pravidla hry a částečně zajišťuje vyšší ochranu účastníků sdílení.

Zákaz diskriminace účastníků sdílení

LEX OZE III zavádí důležité změny, které eliminují diskriminační praktiky obchodníků zejména ve vztahu k výrobcům elektřiny. Obchodníci totiž v praxi podmiňovali uzavírání smluv o výkupu i dodávce elektřiny podmínkou, že se zákazníci nezapojí do sdílení elektřiny.

  • Zákaz podmíněného uzavření smluv: Obchodníci s elektřinou nesmí nově vázat uzavření smlouvy o výkupu elektřiny na zákaz nebo omezení sdílení elektřiny. Opatření přináší jistotu, že zapojení do sdílení nebude sankcionováno skrytými překážkami.
  • Ochrana před dvojími cenami: Obchodníci nesmí bez spravedlivého důvodu znevýhodňovat zákazníky, kteří se účastní sdílení elektřiny vyššími cenami oproti těm, kteří sdílení nevyužívají. Rozdíly v cenách jsou akceptovatelné pouze v případě, kdy je k tomu dán spravedlivý důvod. Podle důvodové zprávy by tento problém neměl v počátečních letech sdílení elektřiny nastávat, protože vliv nízkého počtu sdílejících zákazníků a výrobců, pohybujícího se v řádu jednotek tisíc, na odchylky obchodníků nebude významný. Výklad předmětného ustanovení bude v praxi zajišťovat Energetický regulační úřad (ERÚ), který bude posuzovat, zdali rozdíly v cenách nejsou nepřiměřené a diskriminační.

Shora předestřené změny poskytují alespoň částečnou ochranu nejen jednotlivým občanům, ale také obcím, městům a dalším právnickým osobám, které se podílejí na sdílení elektřiny.

V tuto chvíli však disponujeme relevantními ceníky a smluvními dokumenty, které nejen potvrzují zavedenou praxi veřejných a neveřejných ceníků, ale rovněž zákaz účasti na sdílení elektřiny, kdy si obchodník vyhrazuje právo sjednanou výhodnější cenu vypovědět, pokud se zákazník zapojí do sdílení.

Jak postupovat při uzavírání smluv?

Pro jednotlivce i organizace, které chtějí využít výhod sdílení elektřiny, je klíčové být obezřetný při uzavírání smluv.

  1. Žádejte o variantu bez omezení: Obchodníci budou povinni tuto možnost nabízet po nabytí účinnosti LEX OZE III, avšak lze očekávat, že ti poctiví vyhoví zákazníkům již nyní.
  2. Revidujte stávající smlouvy: Pokud vaše současná smlouva omezuje sdílení, zvažte její změnu nebo výpověď ve prospěch lepších podmínek.

Evropská legislativa jako základ

Přijetí Lex OZE III odráží evropské požadavky na nediskriminaci účastníků sdílení. Evropská směrnice 2024/1711, která upravuje pravidla pro unijní trh s elektřinou, jasně stanoví, že obchodníci nesmí znevýhodňovat sdílející ani nepřiměřeně zvyšovat jejich náklady.

Role ERÚ a nové kompetence

Jak je již uvedeno výše, s účinností Lex OZE III bude ERÚ moci aktivně dohlížet na férovost cenových podmínek a případné stížnosti na diskriminační praktiky obchodníků, které budou znemožňovat nebo omezovat sdílení elektřiny, řešit. Pokuty za porušení t pravidel mohou dosáhnout až 50 milionů korun nebo 1 % čistého obratu obchodníka za poslední účetní období.

Budoucnost komunitní energetiky

Komunitní energetika v České republice má potenciál stát se významným nástrojem pro energetickou soběstačnost i udržitelný rozvoj. Díky Lex OZE III získává základní pravidla, na nichž mohou občané, obce i firmy stavět ekonomiku svých energetických projektů. Je však stále potřeba myslet na to, že pod „spravedlivý důvod“ si mohou kreativní obchodníci s elektřinou zahrnout vyšší náklady na odchylku kdykoliv v budoucnu.
Pokud tedy plánujete zapojení do sdílení elektřiny, využijte nová pravidla, která zajišťují větší transparentnost a ochranu, ale zároveň buďte obezřetní při vyjednávání a uzavírání nových smluv.